DeFi czyli Decentralized Finance, to forma finansowania oparta na blockchain, która nie opiera się na centralnych pośrednikach finansowych, takich jak domy maklerskie, giełdy lub banki, w celu oferowania tradycyjnych instrumentów finansowych, a zamiast tego wykorzystuje smart kontrakty na blockchain, z których najczęstszym jest Ethereum. Jest to koncept, który zakłada przeniesienie obecnie funkcjonujących usług finansowych na blockchain. DeFi opiera się na aplikacjach znanych jako DApps. Zamiast transakcji dokonywanych z i przez scentralizowanego pośrednika, takiego jak giełda kryptowalut, transakcje są dokonywane bezpośrednio między uczestnikami, pośredniczącymi przez inteligentne programy kontraktowe.
Głównymi zaletami DeFi jest brak udziału tradycyjnych pośredników, takich jak banki w finansowaniu. Smart kontrakty mogą być uzgadniane i wykonywane bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. DeFi jest całkowicie zdecentralizowane, stąd usługi finansowe mogą być świadczone na całym świecie, wszystkim podmiotom bez względu na miejsce zamieszkania.
Oczywiście DeFi posiada też wady z samego faktu zastosowania blockchainu. Technologia ta w nie każdym kraju jest legalna lub uregulowana. DeFi nie jest regulowana przez żadne oficjalne instytucje, co wiąże się ryzykiem finansowym, ale z drugiej strony umożliwia większą swobodę. Należy pamiętać, że każdy projekt DeFi jest zależny od swojego tokenu, a konkretnie jego ceny.
Obecnie największymi tokenami DeFi są:
a) Uniswap – zdecentralizowana giełda kryptowalut, która ułatwia zautomatyzowane transakcje między tokenami kryptowalut w łańcuchu blokowym Ethereum za pomocą inteligentnych kontraktów
b) Chainlink – ChainLink jest oprogramowaniem pośredniczącym, skierowanym głównie dla klientów biznesowych i instytucjonalnych, chcących korzystać ze smart kontraktów.